W dniu 17.06.2018r. na scenie plenerowej przy klubie Hades w Grajewie odbył się Jubileusz 30-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Grajewianie”. Uroczystość rozpoczęła się Polonezem wykonanym przez wszystkich uczestników jubileuszu. Kolejnym punktem programu był występ zespołów: ZPiT „Kurpie Zielone” z Białegostoku oraz Dziecięco – Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego „Kaszebe” z Chojnic. O godz. 17.30 rozpoczął się oficjalny koncert jubileuszowy ZPiT „Grajewianie”. Wydarzenie zakończyło się licznymi podziękowaniami dla wszystkich osób, które miały swój wkład w działalność artystyczną zespołu przez ostatnie 30 lat.
Podczas uroczystości reprezentowała mnie Pani Monika Stefańska dyrektor mojego biura, która w moim imieniu złożyła gratulację dla zespołu z okazji 30-lecia działalności artystycznej i przekazała na ręce instruktora Pana Wojciecha Chylewskiego skromny upominek w postaci „ Kroniki” w której zrobiłem pierwszy wpis.
Zespół Pieśni i Tańca Grajewianie powstał 1989 roku, ale sam pomysł założenia zespołu narodził się w styczniu 1988 roku. Od 1991 r. zespół działa przy Miejskim Domu Kultury w Grajewie i do dnia dzisiejszego jest wizytówką miasta. Od początku swego istnienia zespół czerpał z folkloru wschodniej Polski. W zespole doskonaliło swoje umiejętności taneczne łącznie około tysiąca osób. Aktualnie ZPiT „Grajewianie” liczy ok 100 osób i ciągle rośnie. ZPiT „Grajewianie” przez lata wychowywał młodzież, pielęgnował tradycję, reprezentował kulturę Grajewa na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach, konkursach i festiwalach, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Przez 30 lat ZPiT „Grajewianie” skupiał dzieci i młodzież ze wszystkich grajewskich szkół. W swoim repertuarze mają tańce wschodnich regionów ziem polskich: podlaskie, mazurskie, lubelskie, rzeszowskie, kurpiowskie, przeworskie oraz warmińskie.